List motywacyjny wysyła się zazwyczaj razem z CV i formularzem aplikacyjnym do firmy w sprawie konkretnej posady. Jest on pierwszą (i być może jedyną) szansą, aby powiadomić pracodawcę, że jesteś zainteresowany stanowiskiem, masz odpowiednie kwalifikacje i jesteś najlepszym kandydatem do pracy.
Napisanie listu motywacyjnego to zadanie trudniejsze od stworzenia CV, ale równie ważne. Tak jak w przypadku CV, również tutaj powinieneś stosować następujące zasady:
W liście motywacyjnym możesz zaprezentować swoją wiedzę o firmie i ustosunkować się do jej wartości, etosu i celów. Pisząc CV bardziej się koncentrujesz na umiejętnościach i doświadczeniu zdobytych w przeszłości, w liście motywacyjnym natomiast przedstawiasz swoją motywację i zdolność do przystosowania się. List motywacyjny powinien:
Wzór graficzny listu motywacyjnego może nawiązać do wzoru CV, do którego list motywacyjny będzie załączony.
Zawsze gdy jest to możliwe staraj się adresować list motywacyjny nie do biura czy działu, ale do konkretnej osoby. Zastanów się jak Ty byś odpowiedział/a na list motywacyjny adresowany do Ciebie oraz "Do działu personalnego". Jeżeli nie znasz osoby, która zajmuje się rekrutacją, zadzwoń do firmy i spróbuj się dowiedzieć.
Pierwsza część Twojego listu motywacyjnego powinna zawierać informacje o stanowisku, o które się ubiegasz (podaj numer referencyjny, jeżeli jest Ci znany). Należy napisać o rekomendacjach pochodzących z wewnątrz firmy. Jeśli odpowiadasz na ogłoszenie, odnieś się do niego i napisz gdzie oraz kiedy się ukazało.
W następnej części listu motywacyjnego wyjaśnij, dlaczego jesteś zainteresowany tą posadą. Daj do zrozumienia, że doskonale wiesz na czym polega praca na tym stanowisku.
Opisz krótko swoje kwalifikacje. W żadnym razie w liście motywacyjnym nie powtarzaj tutaj swojego CV. Podsumuj najbardziej istotne umiejętności i poprzyj je przykładami ich wykorzystania. W tym miejscu musisz również powiązać swoje kwalifikacje z oczekiwaniami firmy, czyli z treścią ogłoszenia.
Możesz wykorzystać środkową część listu motywacyjnego, żeby wytłumaczyć przerwy w Twoim życiorysie lub inne wątpliwe punkty w CV. Nigdy nie podawaj negatywnych informacji. Twój styl powinien być zawsze pozytywny i pewny.
W zakończeniu podziękuj rekrutującemu za przeczytanie listu motywacyjnego i wyraź gotowość przyjścia na rozmowę kwalifikacyjną.