Porady - Rozmowa kwalifikacyjna - Pytania

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania padają od momentu rozpoczęcia wywiadu. Pragnąc dowieść, że jesteś wyjątkowym kandydatem, musisz umieć odpowiadać nie tylko na pytania typowe, ale także i na te nieoczekiwane. Możesz się spodziewać zarówno pytań dotyczących twoich kwalifikacji, wykształcenia, kariery zawodowej, doświadczenia jak i nawiązujących do twojej osobowości.


1. Może mi Pani / Pan powiedzieć coś o sobie.

Najczęściej zadawane pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powinieneś mieć w głowie krótką wypowiedź przygotowaną wcześniej, ale postaraj się, żeby nie brzmiała jak wyuczona. Bez wyraźnej prośby unikaj spraw niezwiązanych z pracą. Najlepiej mów o swych dokonaniach i dotychczasowych stanowiskach związanych z pozycją, o którą sie ubiegasz. Staraj się mówić chronologicznie, zaczynając od spaw najdawniejszych, a kończąc na teraźniejszości.


2. Dlaczego Pan/Pani zrezygnował/a z poprzedniej pracy?

Niezależnie od okoliczności, zawsze wyrażaj się pozytywnie. Nigdy nie mów o problemach z kierownictwem i nigdy nie oceniaj źle/ negatywnie o przełożonych, współpracownikach lub firmie. Czyniąc tak, podważasz własną wiarygodność i stawiasz się w złym świetle. Uśmiechaj się i mów o opuszczeniu poprzedniej firmy pozytywnie, np., że pragniesz dokonać czegoś szczególnego lub podaj inny przyszłościowy argument.


3. Jakie ma Pani/Pan doświadczenie w tej dziedzinie?

Skoncentruj się na takich rzeczach, które mają jak najbliższy związek z pozycją, o którą się ubiegasz. Jeśli nie masz wyjątkowego doświadczenia, staraj się mówić o dziedzinie tak blisko, jak to możliwe.


4. Czy uważa Pani/Pan siebie za osobę sukcesu?

Powinieneś zawsze odpowiadać twierdząco i krótko wyjaśnić dlaczego. Dobrym uzasadnieniem jest opowiedzenie o postawionych sobie celach, tych już zrealizowanych, oraz tych, które właśnie realizujesz.


5. Co mówią o Pani /Panu współpracownicy?

Przygotuj tutaj jeden lub dwa cytaty współpracowników; mogą to być konkretne wypowiedzi lub parafrazy.


6. Co Pani/Pan wie o firmie?

Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, przed rozmową kwalifikacyjną warto dowiedzieć się czegoś o firmie. Zbierz informacje o jej działalności w przeszłości i o obecnym kierunku rozwoju. Dowiedz się jakie są obecne problemy i kim są główni gracze.


7. Co Pani/Pan zrobił-(a) w ostatnim czasie, żeby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

Postaraj sie mówić o rzeczach, które odnoszą sie do pracy zawodowej. Możesz wspomnieć o różnorodnej aktywności pozazawodowej jako pozytywnym samodokształcaniu. Miej w pogotowiu konkretne przykłady, które możesz przytoczyć.


8. Czy stara się Pani/Pan również o inne posady?

Bądź szczery, ale nie trać za dużo czasu na to zagadnienie. Skoncentruj się na tej posadzie i na tym, co możesz zrobić dla firmy.


9. Dlaczego Pani/Pan chce pracować dla tej firmy?

Twoja wypowiedź może teraz zawierać różne przemyślenia i powinna opierać się na wiadomościach zebranych o firmie jeszcze przed rozmową. Szczerość jest tutaj bardzo ważna, a jej brak może zostać łatwo wykryty. Staraj się nawiązać do twoich długodystansowych planów zawodowych.


10. Czy zna Pani/Pan kogoś kto dla nas pracuje?

Miej na uwadze politykę firmy odnoszącą sie do krewnych pracujących w przedsiębiorstwie. To może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu Cię, nawet jeżeli spytali Cię tylko o znajomych, a nie krewnych. Bądź ostrożny i wspominaj tylko tych znajomych, którzy mają dobrą opinię.


11. Jakiej Pani/Pan oczekuje pensji?

Niebezpieczne pytanie. Złośliwa gra, w której przegrasz, jeśli odpowiesz i dlatego nie odpowiadaj wprost. Zamiast tego, powiedz coś w rodzaju "Och, to trudne pytanie. Czy mogę wiedzieć, jaki jest przedział wynagrodzeń na tej pozycji/ na tym stanowisku? W większości przypadków, rozmówca traci czujność i sam udziela odpowiedzi. Jeśli tego nie zrobi, powiedz, że to zależy od szczegółowego określenia zadań. Tutaj podaj skalę możliwości. Nie podawaj nierealistycznych, zbyt wysokich oczekiwań finansowych.

Określając swoje oczekiwania finansowe weź pod uwagę następujące dane:

  • jak wysokie jest średnie wynagrodzenie na takim stanowisku w innych firmach,
  • ile zarabiała osoba pracująca przed Tobą na tym stanowisku,
  • jaka jest kondycja, możliwości finansowe firmy.

12. Czy umie Pani/Pan pracować w grupie?

Oczywiście, że umiesz pracować w grupie. Powinieneś to poprzeć odpowiednimi, przygotowanymi wcześniej przykładami. Sytuacje, które dowodzą jak przyczyniłeś się do sukcesu grupy są dużo bardziej wartościowe niż te pokazujące jak działałeś na własny rachunek. Staraj się nie przechwalać tylko mówić rzeczowo; to sprawa kluczowa.


13. Jak długo Pani/Pan ma zamiar pracować dla nas, gdybyśmy Panią/Pana zatrudnili?

Lepiej unikać tutaj konkretnych odpowiedzi. Najlepiej powiedzieć coś w stylu: chciałbym, żeby to była długoterminowa praca (lub praca docelowa). Możesz też odpowiedzieć: tak długo jak obydwie strony będą uważały, że dobrze spełniam swoje obowiązki.


14. Czy musiała Pani/Pan kiedyś wyrzucić kogokolwiek z pracy? Jak się Pani/Pan czuł/a w tej sytuacji?

Pytanie jest poważne. W żadnym razie!!! nie bagatelizuj go i nie rób wrażenia, że lubisz wyrzucać ludzi. Równocześnie zaznacz, że zrobisz to, jeśli tak będzie trzeba, ew. jeśli to będzie uzasadnione. Kiedy dojdzie do konfrontacji organizacji i jednostki, która stworzyła szkodliwą sytuację, zawsze będziesz bronił organizacji. Pamiętaj, że wyrzucanie z pracy nie jest tym samym co zwolnienie lub redukcja zatrudnienia.


15. Jaka jest Pani/Pana filozofia pracy?

Prowadzący rozmowę nie oczekuje tutaj długich dywagacji. Możesz powiedzieć, że twoim celem jest dobre wykonywanie pracy. Ta odpowiedź najlepiej tutaj pasuje. Jest krótka!!!, pozytywna i dowodzi Twej przydatności dla firmy.


16. Czy mając wystarczająco dużo pieniędzy, poszedłby/poszłaby Pan/i teraz na emeryturę?

Odpowiedz twierdząco, jeżeli istotnie tak byś zrobił/a. Ponieważ jednak musisz pracować, to jest właśnie typ pracy jaki Ci najbardziej odpowiada. Nie mów "tak", jeżeli naprawdę tak nie myślisz.


17. Czy był/a Pan /i / kiedykolwiek poproszony/a o odejście z pracy?

Jeżeli Ci się to nigdy nie przydarzyło, powiedz "nie," ale jeśli kiedyś do tego doszło, odpowiedz uczciwie i zwięźle, unikając negatywnych wypowiedzi o firmie i ludziach, których to dotyczy.


18. Jakie wartości może Pani/Pan wnieść do firmy?

Uważaj udzielając odpowiedzi. To pytanie daje Ci szansę podkreślenia swych mocnych stron i powiązania ich ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.


19. Dlaczego mielibyśmy Pana/Panią zatrudnić?

Postaraj się zaznaczyć w jaki sposób Twoje kwalifikacje spełniają oczekiwania firmy oraz co możesz wnieść do przedsiębiorstwa. Nie porównuj się z żadnymi innymi kandydatami.


20. Czy może mi Pan/Pani powiedzieć o swej inicjatywie zrealizowanej w poprzedniej firmie?

Miej przygotowany dobry przykład. Powiedz o inicjatywie, która została zaakceptowana i z powodzeniem wdrożona. Dużym plusem będzie inicjatywa mająca związek z pozycją, o którą się ubiegasz.


21. Co Panią/Pana denerwuje u współpracowników?

To jest pytanie - pułapka. Postaraj sie dokładnie to przemyśleć, ale w końcu poddaj się i powiedz, że nic konkretnego nie przychodzi ci do głowy. Możesz zakończyć to konkluzją, że zawsze Ci się bardzo dobrze współpracuje z ludźmi.


22. Co jest Pani/Pana największą zaletą?

Na to pytanie wiele jest dobrych odpowiedzi. Kilka przykładów: zdolność do wyznaczania priorytetów, umiejętność rozwiązywania problemów, zdolność do pracy pod presją (w stresie), koncentracja na projektach, zdolności przywódcze, pozytywne usposobienie (nastawienie).


23. Proszę opowiedzieć o swej wymarzonej pracy.

Staraj sie trzymać z dala od opisywania jakiejś konkretnej pracy; na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jeżeli powiesz, że marzysz o pracy, o którą właśnie się ubiegasz, Twoja wiarygodność będzie podważona, a jeśli opowiesz o innej pracy, wzbudzisz podejrzenie, że nawet przyjęcie na to stanowisko naprawdę Cię nie zadowoli. Najlepsze są odpowiedzi ogólnikowe jak np.: będę zadowolona/y z każdej pracy, jeśli będzie mi sie dobrze współpracowało z innymi, gdzie spotkam na tyle wciagające i ciekawe wyzwania , że trudno mi będzie doczekać następnego dnia.


24. Dlaczego myśli Pani/Pan, że będzie dobrym pracownikiem na tym stanowisku?

Podaj parę powodów, które zawierają twoje umiejętności, doświadczenie i zainteresowania.


25. Czego Pani/Pan szuka w pracy?

Zobacz odpowiedź #23.


26. Z jakim typem osoby nie chciała/ałby Pani/Pan pracować?

Unikaj pospolitych, trywialnych odpowiedzi. Może to zostać uznane za brak lojalności wobec firmy lub dowodzić, że jesteś w stanie złamać prawo na znak sprzeciwu. Mniejsze zarzuty wobec innych spowodują, że otrzymasz etykietkę osoby lubiącej narzekać.


27. Co jest dla Pani/a ważniejsze: pieniądze czy praca?

Pieniądze są zawsze ważne, ale praca jest najważniejsza. Nie ma lepszej odpowiedzi.


28. Jaką najmocniejszą Pani/a stronę wymieniłby Pani/a poprzedni szef?

Tu masz pole do popisu, możesz wymienić np. : lojalność, energię, pozytywne nastawienie, cechy przywódcze, umiejętność pracy zespołowej, inicjatywę, cierpliwość, pracowitość, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów.


29. Może mi Pani/Pan powiedzieć o konflikcie z byłym szefem?

Największa pułapka ze wszystkich. To test sprawdzajacy, czy potrafisz źle mówić źle o swoim szefie. Jeżeli w nią wpadniesz i powiesz o problach z dawnym przełożonym, możesz równie dobrze skończyć rozmowę w tym miejscu. Najlepiej wykaż się słabą pamięcią i nie mów o żadnych konfliktach.


30. Co Panią/a rozczarowało w pracy?

Możesz odpowiedzieć, że miałeś za mało wyzwań. Nie mów nigdy, że odszedłeś z powodu planu redukcji zatrudnienia.


31. Jak Pan/i znosi pracę pod presją (w stresie)?

Możesz powiedzieć, że pewne rodzaje presji (stresu) dobrze wpływają na Twoją motywację. Najlepiej poprzyj to odpowiednim przykładem mającym związek z pozycją, o którą się starasz.


32. Czy Pani/Pana umiejętności pasują bardziej do jakiegoś innego stanowiska?

Odpowiedz zdecydowanie - do tego pasują najbardziej. Ważne, żebyś nie dał/a do zrozumienia, że wolisz inną posadę.


33. Co Panią/a motywuje w pracy?

Jest to cecha osobista, którą tylko Ty znasz. Dobrymi przykładami są: wyzwanie, osiągnięcia, prestiż, uznanie.


34. Czy jest Pan/i skłonna/y pracować w nadgodzinach? Po nocach? W weekendy?

To zależy od Ciebie. Bądź całkiem uczciwy w odpowiedzi.


35. Skąd Pan/i wiedziałby/aby, że wykonuje Pan/i dobrze swoje zadania zawodowe?

Różne odpowiedzi są dobre, np.: że stawiasz sobie wysokie wymagania i osiągasz je, odnosisz sukcesy, a szef to potwierdza.


36. Czy zgodziłby/aby się Pan/i zmienić miejsce pracy, gdyby to było konieczne?

Jeżeli myślisz, że takie pytanie może paść, powinieneś uzgodnić tę kwestię ze swoją rodziną przed rozmową kwalifikacyjną. Nie udzielaj pozytywnej odpowiedzi tylko po to, by dostać tę pracę, jeśli w istocie odpowiedź jest negatywna. Brak szczerości w tej kwestii może Ci w przyszłości tylko zaszkodzić w karierze.


37. Czy zgodziłby/aby się Pan/i przedłożyć interesy organizacji nad własnymi?

To jest bezpośrednie pytanie o lojalność i poświęcenie. Nie martw sie o etyczne i filozoficzne implikacje. Po prostu odpowiedz "tak".


38. Proszę opisać swój styl.

Postaraj się unikać gotowych etykietek. Niektóre popularne określenia jak "postępowy" "dobry handlowiec" czy "skłonność do zgody" mogą mieć różne znaczenia, w zależności od okoliczności. Najlepiej oznajmić, że Twój styl zarządzania jest zależny od sytuacji, bo elastycznie się do niej przystosowujesz.


39. Czego się Pan/i nauczył/a na własnych błędach?

Tu wyjdź z czymś, co wzmocni twą wiarygodność. Opisz mała pomyłkę,która pozwoliła Ci na wyciagnięcie pouczających wniosków. Możesz podać przykład niezbyt ścisłej współpracy z kolegami, co zaważyło na koordynacji zadań projektowych.


40. Do czego Pan/i się kompletnie nie nadaje? Lub Jaki jest Pana/i największa słabość zawodowa?

Pytanie - pułapka. Skoro znasz słabe punkty, dlaczego tego nie zmienisz? Nie mów o żadnych sprawach prywatnych. Niech zwierzchnicy sami znajdą Twe słabe punkty, nie wyręczaj ich w tym.


41. Gdyby Pan/i sam/a chciał/a zatrudnić kogoś na to stanowisko, jakiej osoby by Pan/i szukał/a?

Pamiętaj, by wymienić te cechy, które są potrzebne na tym stanowisku i które właśnie masz.


42. Czy myśli Pan/i, że Pani/a kwalifikacje są za wysokie na to stanowisko?

Niezależnie od Twoich kwalifikacji, powiedz, że idealnie pasujesz do tej pracy.


43. Co by Pan/i zaproponował/a, żeby nadrobić brak doświadczenia?

Po pierwsze, jeżeli masz doświadczenie, o którym prowadzący rozmowę nie wie, powiedz o tym. Następnie możesz podkreślić (jeżeli to prawda), że jesteś osobą, która szybko się uczy i ciężko pracuje.


44. Jakich cech oczekuje Pani/Pan od swojego szefa?

Staraj się mówić ogólnie i pozytywnie. Bezpieczne cechy to: wiedza merytoryczna, poczucie humoru, uczciwość, lojalność w stosunku do podwładnych i utrzymywanie wysokich standardów. Wszyscy szefowie myślą, że mają te cechy.


45. Proszę opowiedzieć o próbie rozwiązania konfliktu między jakimiś ludźmi.

Najlepiej wybierz konkretny przypadek. Skoncentruje się na swej technice rozwiązywania problemów, a nie na samym problemie.


46. Jaką pozycję chciałby/aby Pan/i zajmować w zespole pracującym nad projektem?

Bądź uczciwy/a. Jeżeli odpowiadają Ci różne pozycje, powiedz to.


47. Jaka jest Pana/i etyka pracy?

W odpowiedzi podkreśl korzyści dla firmy. Dobre przykłady to: determinacja w dążeniu do celu (wypełniania swoich zadań w pracy), ciężka praca połączona z satysfakcją po wykonaniu zadania.


48. Jakie było Pani/a największe rozczarowanie zawodowe?

Odnieś się do czegoś, co było poza Twoją kontrolą. Podkreśl akceptację sytuacji nie okazując negatywnych uczuć.


49. Kiedy praca sprawiła Pani/u największą przyjemność?

Powiedz o czymś sympatycznym, co równocześnie przyczyniło się w jakiś sposób do rozwoju firmy.


50. Czy ma Pan/i jakieś pytania do mnie?

Zawsze miej przygotowane pytania. Najlepsze są takie, gdzie poruszasz temat Twojej przydatności dla firmy, np:
Jak szybko będę mógł samodzielnie pracować i być produktywny?
W jakich projektach będę mógł brać udział?