Rozpoczynający się sezon wiosenno-letni oznacza jedno – branża turystyczna zaczyna funkcjonować na najwyższych obrotach. Jeśli rozważasz zostanie ważnym trybikiem tej machiny, przeczytaj nasze rady. Bez względu na to, czy przewodnikiem turystycznym planujesz być długookresowo, czy tylko dorobić sobie do czesnego w okresie wakacji, musisz liczyć się z konkurencją tak liczną jak oferty wycieczek all-inclusive. Do procesu rekrutacyjnego przygotuj się więc tak, jak do wakacyjnej wyprawy – opracuj solidny plan i przygotuj niezbędne dokumenty, zwłaszcza mocne CV. Profesjonalnie napisany życiorys może stać się Twoim zawodowym paszportem i przepustką do wymarzonej pracy.
Dawno, dawno temu…
…za siedmioma lasami, za siedmioma górami… Nie daj się zmylić – umiejętność snucia opowieści, to w tym zawodzie zdecydowanie za mało. W CV nie możesz pozwolić sobie na „bajkopisarstwo” i musisz przedstawić potwierdzenie posiadania twardych kompetencji. Do Twoich zadań będzie należało oprowadzanie wycieczek oraz turystów indywidualnych, dlatego pracodawca będzie od Ciebie wymagał wyższego wykształcenia turystycznego. Pamiętaj, że jeśli skończyłeś tylko szkołę średnią lub inny kierunek studiów, Twoje szanse na zatrudnienie nie maleją – musisz jednak dodatkowo zaliczyć specjalistyczne kursy i szkolenia. Koniecznie wpisz w CV jakie posiadasz przygotowanie teoretyczne, nie zapominaj jednak o doświadczeniu praktycznym. Mile widziana będzie udokumentowana ścieżka kariery w zawodzie przewodnika, jednak nie do przecenienia są także inne zadania wykonywane w ramach branży turystycznej. Nie masz takich doświadczeń? Nie martw się! Pracodawca doceni każdą pozycję w CV, która będzie potwierdzeniem zatrudnienia na stanowisku wymagającym bezpośredniego kontaktu z klientem.
Proszę podążać za mną
No właśnie – klienci. Ludzie. To oni i ich zadowolenie będą sensem Twojej pracy. Będziesz musiał ich zaciekawić oraz zachęcić do współpracy. Nie wystarczy podniesiony do góry wiatraczek lub parasolka, by tłum z zadowoleniem podążał Twoimi krokami – zachęcą ich raczej Twoje umiejętności i osobowość. Pochwal się pracodawcy, że posiadasz dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne. Wspomnij zwłaszcza o tym, że łatwo nawiązujesz kontakty oraz że umiesz zdobywać zaufanie rozmówcy. Pamiętaj, że w grupie mogą pojawiać się turyści mniej lub bardziej zainteresowani zwiedzaniem, niektórzy mogą okazać się wręcz nieprzyjemni (zwłaszcza, gdy rozwiąże im się język za sprawą piwa popijanego obficie do obiadu). Zapewnij więc w CV, że umiesz pracować nawet w sytuacjach stresowych oraz że sprawnie rozwiązujesz konflikty w grupie. Masz dobry kontakt z dziećmi? Też o tym wspomnij. Wycieczki szkolne to wymagający klienci, więc pracodawca musi wiedzieć, że poradzisz sobie z okiełznaniem gromadki młodych turystów.
„Okej? Okej!”
Pamiętasz ten tekst z kultowej reklamy kleju do płytek? Oglądając ją kilka lat temu na pewno śmiałeś się w głos. Teraz jednak - już zupełnie poważnie - sam zadaj sobie to pytanie: czy z Twoim angielskim jest na pewno „okej”? W zawodzie przewodnika turystycznego znajomość języków obcych to absolutna podstawa. Bez względu na to, czy starasz się o pracę w dużym mieście, czy lokalnym, miejskim muzeum, turyści z zagranicy pojawią się zawsze. Będziesz musiał nie tylko przywitać ich i pożegnać, ale także poprowadzić w miarę skomplikowaną dyskusję dotyczącą historii i atrakcji oferowanych przez dane miejsce. Im większą ilością języków władasz, tym lepiej. Wspomnij w CV o wszystkich umiejętnościach lingwistycznych, nawet jeśli są początkujące. Możesz skorzystać z profesjonalnych szablonów CV, np. tych oferowanych przez www.myCV.pl. Dzięki nim będziesz mógł w czytelny sposób zaznaczyć stopień znajomości języków obcych, co może okazać się bardzo przydatne w procesie rekrutacji i oceny Twoich kompetencji.
Nie lubię poniedziałków
Co zatem lubisz? Zapewnij, że przede wszystkim pracę z ludźmi! Nie ma nic gorszego niż naburmuszony przewodnik, który sprawia wrażenie osoby oprowadzającej turystów za karę. Twoje CV musi być potwierdzeniem pasji i serca do tego zawodu. Umiesz snuć opowieści i malować słowem? Napisz o tym w życiorysie. Wspomnij też o umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną oraz posiadaniu wiedzy na temat miejsca, w którym będziesz świadczył usługi przewodnika. Mile widziana będzie nie tylko znajomość podstawowych faktów historycznych i atrakcji, ale także legend i anegdotek, które zawsze wprowadzają doskonałą atmosferę. Nie możesz być osobą nieśmiałą, więc jeśli masz na swoim koncie jakiekolwiek wystąpienia publiczne, zrób w życiorysie odpowiednią adnotację. Dobrze widziane będą także pokrewne zainteresowania, więc nie zapomnij wypełnić w CV kolumny dotyczącej Twojego hobby. Fakt, że w życiu prywatnym pasjonuje Cię poznawanie świata, wyśle jasny sygnał, że także oprowadzając turystów zabierzesz ich w pasjonującą podróż - nawet jeśli będzie ona tylko słowem pisana.
Teoria to za mało? Zobacz jak wcielić nasze rady w życie! Poniżej przykładowe CV przygotowane przez naszych ekspertów dla osoby starającej się o posadę przewodnika turystycznego.
Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl