Z przeprowadzonych badan wynika, że często przyczyną niepowodzenia w procesie rekrutacji jest przeoczenie i przypadkowe pominięcie w CV ważnych danych. Jest to problem poważny zwłaszcza w przypadku zawodów, gdzie predyspozycje psychiczne oraz dobre chęci to o wiele za mało. W przypadku niektórych stanowisk – np. pielęgniarki – wymagane są konkretne, twarde kompetencje, potwierdzone odpowiednimi dyplomami. Podpowiadamy jak skonstruować CV i o czym pamiętać, aby zwykłe roztargnienie nie przekreśliło szans na zdobycie wymarzonej posady.
Wymogi formalne
O tym, że pisanie życiorysu należy rozpocząć od podania swoich danych osobowych, wie niemal każdy. Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że imię, nazwisko i adres to często zbyt mało. Starając się o posadę pielęgniarki musisz zaznaczyć także posiadanie polskiego obywatelstwa – jest to wymóg wyraźnie zaznaczony w prawie. Ważną kwestią jest także wiek, którego podanie pozwoli pracodawcy ocenić długość twojego stażu zawodowego oraz doświadczenia. Ponieważ Twoim podstawowym zadaniem będzie sprawowanie opieki nad pacjentami i stały z nimi kontakt (pielęgnacja, zabiegi lecznicze, rehabilitacja, diagnostyka) duże znaczenie będzie miało Twoje usposobienie oraz aparycja. Załącz zdjęcie, na którym będziesz sprawiała wrażenie osoby kompetentnej, pogodnej i życzliwej. Musisz też wyglądać na zadbaną, dlatego nie zakładaj kontrowersyjnych ubrań i ozdób, a także ogranicz się do dyskretnego makijażu.
Dyplom, dyplom i jeszcze raz dyplom
Obecnie w Polsce nie ma innej możliwości zdobycia pracy pielęgniarki, niż ukończenie kierunkowych studiów na wyższej uczelni. Bez względu na to, czy zakończyłaś edukację na poziomie studiów licencjackich, magisterskich czy doktoranckich – koniecznie wpisz tę informację w CV. Liczy się dyplom nie tylko polskiej uczelni, ale także uzyskany w innym państwie – ważne jednak, by był uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędny. Jeśli jesteś osobą, która ukończyła nieistniejące już szkoły pomaturalne ze specjalizacją kierunkową, dodatkowo wymagane będzie odbycie 12-miesięcznego stażu podyplomowego w zakładzie opieki zdrowotnej. Jeśli to właśnie Twój przypadek, nie zapomnij wpisać w CV informacji o spełnieniu tego warunku.
Doświadczenie – stale w budowie
Sam fakt ukończenia odpowiedniej szkoły nie wystarczy. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, więc tym, co może rzeczywiście Cię wyróżnić, będzie Twoje praktyczne doświadczenie. Jeśli kiedykolwiek pracowałaś w zawodzie, koniecznie napisz gdzie, jak długo oraz jaki był zakres Twoich obowiązków. Działalność w ramach wolontariatu także będzie miała znaczenie, więc nie zapomnij o tym wspomnieć w swojej aplikacji. Dla pracodawcy będzie liczyła się szeroka gama Twoich umiejętności, dlatego napisz, jeśli ukończyłaś – lub jesteś w trakcie – szkoleń specjalistycznych:
Dla lepszej przejrzystości Twojego CV użyj specjalnych szablonów, które pozwolą Ci wpisać ukończone szkolenia i kursy w odpowiednie sekcje. Na stronie www.myCV.pl znajdziesz bogaty wybór wzorów, które możesz dowolnie modyfikować.
Miękkie serce – czy kompetencje?
Poza wiedzą medyczną, w Twoim zawodzie bardzo ważne są także predyspozycje psychiczne. Będziesz miała kontakt z osobami cierpiącymi, dlatego powinnaś być opanowana, cierpliwa, a także ciepła i sympatyczna. Wykorzystaj kolumnę CV poświęconą informacjom dodatkowym by opisać te wszystkie cechy charakteru, które trudno wprowadzić do sekcji katalogującej umiejętności. Ponieważ będziesz dbała o higienę, czystość, karmienie i pomoc w innych czynnościach, których osoba chora nie jest w stanie sama wykonać, wymaga
się będzie od Ciebie także pewnej siły fizycznej. Wpisz więc w życiorys informację, że lubisz sport i czynnie trenujesz. Nie zapomnij pochwalić się także zdolnościami językowymi oraz posiadaniem prawa jazdy – być może będziesz musiała dojechać do niektórych z pacjentów (oraz na rozmowę rekrutacyjną, po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego CV).
Zobacz także przykładowe CV dla osoby starającej się o posadę pielęgniarki.
Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl