Artykuły

Chcesz zagrać w serialu? Przygotuj się na CV-casting.

Obejrzałeś kolejny serial i doszedłeś do wniosku, że sam „zagrałbyś to lepiej”? Nic straconego! Filmowcy i producenci reklam czekają na uzdolnionych aktorów i statystów. W wielu przypadkach nie potrzebujesz mieć ukończonej szkoły filmowej. Wystarczy talent, osobowość oraz… dobrze napisane CV. To ono zainteresuje potencjalnego pracodawcę i zagwarantuje Ci przepustkę na ostateczny casting. Jak się do tego zabrać? Przeczytaj nasze wskazówki i zostań gwiazdą szklanego ekranu.

Pierwsze wrażenie

Aktor musi przyciągać uwagę widza już od pierwszej sekundy. Na swoim pracodawcy musisz zrobić niemniejsze wrażenie. Podczas rozmowy w cztery oczy efekt ten osiągasz wyglądem, tym co powiesz oraz jak się zachowasz. A podczas pisania CV? Nie zaskoczymy Cię – bardzo ważna jest forma. Twoje CV musi być czytelne, przejrzyste i profesjonalne. Zadbaj więc o ostrożny wybór szablonu i oprawy graficznej. Niebanalne znaczenie będzie miało też Twoje zdjęcie. Będąc aktorem to, jak wyglądasz, jest Twoją wizytówką i narzędziem pracy. Zamieść kolorową fotografię na której będziesz wyglądał schludnie oraz atrakcyjnie. Podaj także wszystkie dane osobowe – na podstawie płci oraz wieku często odbywa się przydział do ról. Jeśli posiadasz własną stronę www lub portfolio, koniecznie zamieść do nich link. Dzięki temu Twój przyszły pracodawca będzie mógł dowiedzieć się o Tobie więcej oraz podjąć decyzję dotyczącą szans na współpracę.

„Jestem wesoły Romek…”

Pamiętam tę scenę z „Misia” Barei? Jeśli nie chcesz, aby reżyser – a zatem potencjalny pracodawca – zamknął Ci drzwi przed nosem krzycząc: „zaraz odwiozą mnie do Tworek”, postaraj się sprawiać wrażenie profesjonalisty i osoby przygotowanej do zawodu. Największym atutem będzie wykształcenie kierunkowe, a dokładniej studia ukończone w szkole teatralnej lub filmowej. Tak, wiemy, że dostać się do takiej uczelni nie jest łatwo – nie udało się to nawet wielu aktorom znanym z pierwszych stron gazet. Nie zapominaj jednak, że na rynku istnieje wiele szkół oferujących kursy i szkolenia aktorskie. Jeśli ukończyłeś jakikolwiek z nich, koniecznie wpisz tę informację w CV.

Niech Pan zagra zsiadłe mleko

Tak, wiemy. Ten tekst brzmi nierealnie, ale bardzo często na castingach potencjalni aktorzy proszeni są o odegranie scenek, które przeciętnemu człowiekowi wydają się absurdalne. Chodzi w nich o to, by dowiedzieć się jak duże posiadasz umiejętności i czy poradzisz sobie z każdym zadaniem. Piszemy Ci to po to, abyś zrozumiał, że najważniejszym atutem w zawodzie aktora / statysty jest doświadczenie praktyczne. Jeśli kiedykolwiek grałeś w reklamach, statystowałeś w filmach lub teledyskach – koniecznie wpisz tę informację w CV. Nie zapomnij o każdym, nawet najdrobniejszym osiągnięciu. Jak je wyeksponować w życiorysie? Skorzystaj z profesjonalnych szablonów. Polecamy Ci zwłaszcza te oferowane przez www.myCV.pl. Posiadają specjalne kolumny, w których do każdego doświadczenia zawodowego możesz przypisać stosowne osiągnięcia. Możesz w nich opisać role, które odegrałeś a także napisać nieco więcej na temat umiejętności, które wykorzystałeś przy ich realizacji. Wiele osób zapomina lub lekceważy tę możliwość, dlatego Twoje CV wyróżni się i pozwoli wybić się na tle innych.

Multiple Man Show

Jeśli nie aplikujesz na stanowisko w teatrze jednego aktora, musisz posiadać szereg kompetencji miękkich, które pozwolą Ci skutecznie współpracować z zespołem ludzi. Grając w filmie, serialu czy reklamie towarzyszyć Ci będą inni aktorzy, zatem musisz lubić pracę z innymi ludźmi. Napisz w CV, że jesteś osobą komunikatywną, łatwo nawiązującą kontakty, otwartą oraz wzbudzającą zaufanie. Ponieważ musisz współpracować także z reżyserem, producentem, dźwiękowcem, charakteryzatorem itd. Musisz posiadać dobrą organizację pracy, zdolność dzielenia uwagi oraz pracy pod presją czasu i stresu. Nie zapomnij dodać, że lubisz wystąpienia publiczne oraz że posiadasz szereg umiejętności, takich jak posługiwanie się poprawną, piękną polszczyzną. Ważnym atutem może okazać się znajomość języków obcych. Bardzo często Twoja rola będzie wymagała wypowiedzenia kwestii nie po polsku i będziesz bardziej wiarygodny, gdy zrozumiesz to, o czym mówisz. Nie wspominamy już nawet o oczywistym – znajomość języków obcych przyda Ci się, gdy już zdobędziesz międzynarodową sławę. Powodzenia!

Rady okazały się pomocne, ale chciałbyś zobaczyć też przykładowe CV? Nic prostszego! Pobierz życiorys przygotowany przez naszych ekspertów.

 

Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl