Artykuły

Napisz CV i pokonaj trasę do zawodu taksówkarza.

„Gdybym nie był dziennikarzem, byłbym taksówkarzem” – powiedziała kiedyś znana osoba ze szklanego ekranu. Co tak pociąga ludzi w tej pracy? Możliwość prowadzenia samochodu, poznawanie i kontakt z nowymi osobami, a także niezłe zarobki. Jeśli także Ty marzysz o tym, by zawodowo zasiąść za kółkiem, koniecznie przeczytaj nasze porady. Aby zrealizować swój cel musisz aplikować do jednej z zarejestrowanych korporacji. A żeby wyróżnić się i przekonać przyszłego szefa, warto zacząć od profesjonalnego CV.

Kandydat idealny

Zabrzmi to banalnie, ale pierwszą rzeczą, na którą potencjalny pracodawca zwróci uwagę, będą Twoje dane osobowe. Niektóre z korporacji mogą być zainteresowane zatrudnieniem osób z większym doświadczeniem – a zatem starszych. Inne zaś mogą próbować zbudować swój team z ludzi młodszych. Jaki z tego wniosek? Nie zapomnij podać w CV swojej daty urodzenia. Pamiętaj, że nie możesz starać się o tę posadę tuż po uzyskaniu pełnoletniości. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym z 2001 roku, transportem na drogach można zajmować się dopiero po ukończeniu 21 lat. Bardzo ważne będzie także zdjęcie, które dołączysz. Jako taksówkarz powinieneś wzbudzać zaufanie i odznaczać się przyjazną aparycją. Postaraj się wyglądać na fotografii na zrelaksowanego – możesz się uśmiechać, a strój nie musi być bardzo formalny (chociaż oczywiście może). Postaraj się, aby zdjęcie było możliwie jak najbardziej aktualne oraz wykonane w kolorze.

„Potrafię cośtam cośtam”

Zapewne pamiętasz te słowa wypowiedziane kilka lat temu przez pewną posłankę. Wszyscy uśmiechali się drwiąco pod nosem – i niech będzie to lekcja także dla Ciebie. Sekcja CV poświęcona doświadczeniu zawodowemu będzie bardzo istotna, bo to ona przekona przyszłego szefa, że posiadasz wszystkie niezbędne kompetencje. Dużym plusem będzie oczywiście poprzednie zatrudnienie w sektorze przewozu osób oraz innych, gdzie miałeś styczność z prowadzeniem i obsługą pojazdów. Dlaczego to tak ważne? Jeśli nie ukończyłeś szkolenia z transportu drogowego, musisz udokumentować, że przez 5 lat pracowałeś w charakterze kierowcy. Nie przejmuj się jednak, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę samochodową – możesz ubiegać się o licencję (o tym poniżej). W takiej sytuacji wpisz w życiorys czym zajmowałeś się wcześniej, a w sekcji poświęconej „celom zawodowym” wyjaśnij, dlaczego planujesz się przebranżowić oraz dlaczego będziesz w tym dobry. Skorzystaj z szablonów CV posiadających takie sekcje – nadadzą Twojej aplikacji profesjonalny i schludny wygląd. Platforma www.myCV.pl oferuje wiele formatów, z których część możesz pobrać bezpłatnie. Pamiętaj, że opisując cele zawodowe, powinieneś pisać o sobie w pierwszej osobie, jednak jeśli chcesz by CV było bardziej neutralne, możesz posłużyć się także trzecią.

Licencja na… przewożenie

Poza informacją o własnej edukacji, ewentualnych studiach i uzyskanych tytułach, ważne będzie podanie danych także na temat tego, czy posiadasz formalne uprawnienia do wykonywania zawodu. Musisz posiadać prawo jazdy kategorii B, dlatego podaj tę informację w odpowiedniej rubryce CV. Musisz być ponadto osobą zdrową, co musi zostać potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. W życiorysie możesz wykorzystać kolumnę „Informacje dodatkowe” i zawrzeć tam dane dotyczące posiadanego dokumentu. W tym samym miejscu poinformuj, że posiadasz także inne, wymagane zaświadczenia: o braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy, niekaralności prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa oraz o ukończeniu szkolenia z transportu drogowego. Kursy tego rodzaju organizowane są przez urzędy miejskie i powiatowe. To koszt około kilkuset złotych, do których musisz doliczyć także opłatę za egzamin. Będziesz musiał wykazać się znajomością topografii miasta, po którym będziesz jeździł, a także przepisów o transporcie i ruchu drogowym, prawa miejscowego, prawa pracy, oraz przepisów BHP.

Ostatnie, ale nie mniej ważne…

… to podanie informacji o posiadanym narzędziu pracy – samochodzie. Pojazd nie musi być nowy, napisz jednak jakim modelem się poruszasz oraz że posiada wszystkie niezbędne przeglądy techniczne. Dużym atutem będzie posiadana klimatyzacja. Musisz także posiadać homologowaną kasę fiskalną oraz zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wszystkie te informacje możesz wykorzystać w opisie celu zawodowego lub w sekcji poświęconej dodatkowym informacjom. Nie zapominaj także o poinformowaniu o swoich umiejętnościach językowych. Znajomość języka angielskiego będzie dużym atutem, zwłaszcza w większych miastach. Ponieważ pracujesz w stałym kontakcie z klientem, uzupełnij także sekcję poświęconą umiejętnościom interpersonalnym. Napisz, że jesteś osobą godną zaufania, łatwo nawiązującą kontakty oraz… punktualną. To cecha, którą docenią nie tylko przełożeni, ale także klienci.

Potrzebujesz przykładu CV? Nasi eksperci przygotowali dla Ciebie wzór życiorysu osoby starającej się o zatrudnienie na stanowisku taksówkarza.

 

Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl