Od zawsze uwielbiałaś kosmetyki? Już w dzieciństwie podglądałaś mamę robiącą make up i marzyłaś, by kiedyś móc malować nie tylko siebie, ale także innych? Osób takich jak Ty jest bardzo wiele. Aby przebić się w zawodzie wizażystki musisz wykazać się wyjątkowym talentem artystycznym oraz pokazać swoje umiejętności. Zanim to się stanie, zrób pierwszy krok – i zdobądź pracę. Pomóc w tym może Ci profesjonalnie przygotowane CV.
Uwypuklij swoje zalety
Z pisaniem CV jest jak z make-upem – prawidłowo wykonany pomoże uwidocznić wszystkie Twoje zalety, zaś źle zrobiony pokreśli niedoskonałości. Postaraj się więc maksymalnie wyeksponować to, co najważniejsze – przygotowanie formalne. Koniecznie wpisz w życiorys informację o wykształceniu oraz odbytych, specjalistycznych kursach. Im więcej z nich zaliczyłaś oraz im większą różnorodność dyplomów posiadasz, tym lepiej dla Twojej aplikacji. Pamiętaj, że Twoje teoretyczne przygotowanie do zawodu to jedno - praktyczne doświadczenie to drugie. Szczegółowo opisz gdzie wcześniej pracowałaś, podając nie tylko od kiedy do kiedy, ale także jakie masz osiągnięcia (np. współpracę przy sesjach zdjęciowych, eventach, wygrane konkursy branżowe). Pomogą Ci w tym gotowe szablony CV zawierające specjalnie przygotowane do tego celu kolumny. Szeroki wybór znajdziesz np. na stronie www.myCV.pl.
Jesteś artystką
Pisząc to zdanie nie mamy wcale na myśli tego, że powinnaś gwiazdorzyć lub silić się na ekstrawagancję. Przeciwnie, wymagana będzie od Ciebie podstawowa wiedza dotycząca zasad estetycznych oraz duże wyczucie i takt. Pochwal się, że znasz teorię kolorów, lubisz eksperymentować oraz że potrafisz pracować z szeroką gamą kosmetyków. Jeśli prowadzisz bloga, w którym publikujesz swoje prace lub posiadasz profesjonalnie przygotowane portfolio, możesz podać link w polu poświęconym Twoim danym osobowym. Wykorzystanie tej opcji będzie działało na Twoją korzyść, ponieważ już przed rozmową kwalifikacyjną Twój potencjalny pracodawca będzie mógł zobaczyć Twoje prace i ocenić jak bardzo (i czy) odpowiada mu Twoje wyczucie estetyki. Pochwal się w CV, że nie tylko robisz piękne makijaże, ale także potrafisz je dopasować do konkretnych fryzur klientek lub stylizacji odzieżowych. Wyśle to jasny sygnał o Twojej kreatywności, ale także będzie doskonałym zapewnieniem, że Twoje usługi okażą się cenne np. przy pokazach mody lub wykonywaniu stylizacji dla panien młodych.
Trendy są trendy
No właśnie – to, że nauczyłaś się malować perfekcyjne „smoky eye” nie znaczy, że możesz spocząć na laurach. Trendy i pożądane na rynku techniki zmieniają się co sezon, a Ty musisz być na bieżąco. Pochwal się więc najważniejszymi ze swoich kompetencji miękkich, np. tym, że szybo się uczysz, jesteś ciekawa świata i na bieżąco aktualizujesz swoją wiedzę. Ponieważ pracujesz w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, poinformuj w CV, że łatwo nawiązujesz kontakty, lubisz pracować z ludźmi oraz… że jesteś dobrym psychologiem. Możesz się teraz uśmiechać pod nosem, pamiętaj jednak, że malując rozemocjonowaną pannę młodą tuż przed ślubem często musisz wykazać się dużym zrozumieniem i empatią. Pochwal się też, że umiesz pracować w sytuacjach stresowych oraz rozwiązywać konflikty. Pamiętaj, że często będziesz musiała pracować pod presją czasu lub znosić nieuprzejmości ze strony zestresowanych modelek tuż przed pokazami mody.
Nie zapomnij o dodatkach
Tak jak make-up nie może obyć bez dobrej bazy i podkładu, tak samo w swoim CV nie możesz pominąć dodatkowych elementów. Twój przyszły pracodawca zdecydowanie będzie umiał docenić, jeśli będziesz mogła poszczycić się znajomością języków obcych. Dlaczego to ważne? Nie zawsze będziesz wykonywała make-upy wyłącznie Polkom, a umiejętność posługiwania się np. językiem angielskim otworzy Ci dodatkowo drzwi do współpracy z międzynarodowym środowiskiem. Sama przyznasz, że marzy Ci się praca przy ambitnych projektach, prawda? Twoje szanse na zatrudnienie zwiększy też mobilność. Jeśli posiadasz prawo jazdy kat. B, wpisz tę informację w życiorys. Często najwyższe stawki dostają te wizażystki, które zgadzają się dojechać do klientki do jej miejsca zamieszkania. Pochwal się także własnym, nienagannym wizerunkiem. Na potwierdzenie tych słów dołącz do CV zdjęcie, wykonane konieczne w kolorze. Pamiętaj, że jesteś swoją najlepszą wizytówką, dlatego pokaż się od jak najlepszej strony.
To teoria – a jak takie CV napisać w praktyce? Zobacz dokument przygotowany przez naszych specjalistów z myślą o osobie, starającej się o posadę wizażystki.
Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl