Artykuły

Tanecznym krokiem po posadę instruktora. Napisz CV i zdobądź wymarzoną pracę.

Od zawsze byłeś królem parkietu, a Taniec z Gwiazdami oglądałeś z wypiekami na twarzy marząc, by stać się zawodowym tancerzem? Jeśli nie zacząłeś treningów w wieku kilku lat, szanse niestety znacząco maleją. Dobra wiadomość jest taka – ze swojego talentu i pasji możesz uczynić narzędzie pracy. Wiele szkół tańca poszukuje zdolnych instruktorów i chociaż chętnych kandydatów jest bardzo wielu, dobrze napisane CV może zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. Tanecznym krokiem przeprowadzimy Cię przez procedurę stworzenia perfekcyjnego życiorysu.

Pierwszy taniec

To, co pierwsze naprawdę ma znaczenie – weź choćby pod uwagę pierwszy taniec nowożeńców podczas wesela. Jeśli coś pójdzie nie tak – dubla już nie można zrobić. Podobnie jest z pisaniem CV i pierwszym wrażeniem, które zrobi. To, na co pracodawca zwróci uwagę, to góra pierwszej strony życiorysu, dlatego postaraj się mądrze ją zaplanować. Poza podaniem podstawowych danych osobowych, zwróć uwagę na dołączane zdjęcie. Będziesz pracował w 100% w bezpośrednim kontakcie z innymi ludźmi, a popularność Twoich zajęć będzie zależała od charyzmy. Wybierz fotografię, która odzwierciedli otwartość, profesjonalizm i radość życia. Wykorzystaj też możliwość dołączenia linku do własnej strony www lub filmiku na youtube na którym można zobaczyć próbkę Twoich możliwości – będzie to ciekawe urozmaicenie klasycznego CV. Bardzo ważne jest także uzupełnienie sekcji poświęconej opisowi celów zawodowych. Możesz zaprezentować się podając kilka informacji o swoim doświadczeniu, osobowości i pasji. Nie wdawaj się w zbytnie szczegóły – pracodawca znajdzie je w innych częściach CV. Postaraj się jedynie zaintrygować swoją osobą i zachęcić do poznania Cię bliżej.

Wykształcenie vs. pasja

Jeśli możesz pochwalić się wykształceniem kierunkowym, takim jak np. AWF – ogromny plus na Twoją korzyść. Podobnie mile widziany będzie każdy kierunek, w trakcie którego uczysz się jak uprawiać sport, trenować innych i nie zrobić im przy okazji krzywdy. Znajomość anatomii i podstawy fizjoterapii będą na wagę złota. Koniecznie wpisz takie informacje w CV, w sekcję poświęconą Twojemu wykształceniu. Nie posiadasz takich dyplomów? Nic nie szkodzi! Tak naprawdę będzie liczyło się to, czy faktycznie – i jak dobrze potrafisz tańczyć. Napisz jakie kursy ukończyłeś, w jakich szkołach się uczyłeś oraz jakie posiadasz osiągnięcia. Jeśli startowałeś w turniejach i zawodach, koniecznie także to zaznacz. Wykorzystaj do tego celu specjalne kolumny CV przeznaczone do eksponowania własnych osiągnięć. Kandydaci często mają kłopoty z wyczuciem, w której części życiorysu powinno się umieścić taką sekcję, dlatego aby nie popełnić faux pas warto skorzystać z gotowych szablonów. Na stronie www.myCV.pl znajdziesz wiele gotowych propozycji, które pozwolą Ci zachować profesjonalny wygląd aplikacji a jednocześnie podkreślić Twoją osobowość. Arcyważne będzie także dotychczasowe doświadczenie. Jeśli pracowałeś jako instruktor, nie zapomnij podać tej informacji. Opisz czym dokładnie się zajmowałeś, co należało do Twoich obowiązków oraz jakie masz osiągnięcia. Być może któryś z Twoich podopiecznych zdobył jakieś wyróżnienia lub nagrody?

Freestyle – ale nie w CV

Chociaż właściciel szkoły tańca z reguły poszukuje ludzi specjalizujących się w danym gatunku tańca, im bardziej wszechstronne umiejętności posiadasz, tym lepiej dla Twojej aplikacji. Nawet jeśli jesteś mistrzem „w standardzie”, pamiętaj, że obecnie ogromną popularnością cieszą się także inne formy – tańce latynoskie oraz jazz. W szablonach od www.myCV.pl znajdziesz kolumny poświęcone umiejętnościom, które możesz podzielić i dowolnie modyfikować. Możesz np. stworzyć grupę „Umiejętności taneczne” i wypisać tam wszystkie style, które nie są Ci obce. Przy każdym z nich możesz samodzielnie ocenić stopień zaawansowania, dzięki czemu już na wstępie przyszły pracodawca będzie wiedział jak bardzo jesteś wszechstronny. Nie polecamy naginania rzeczywistości i oszukiwania – już pierwsze, prowadzone przez Ciebie zajęcia, brutalnie obnażą Twojego rzeczywistego, tanecznego skilla.

To i jeszcze więcej

No właśnie – aby być rozchwytywanym instruktorem, same umiejętności taneczne nie wystarczą. Musisz posiadać także chęć i zdolność pracy z ludźmi, charyzmę, cierpliwość oraz zdolności pedagogiczne. Oceń szczerze swoje kompetencje miękkie i wpisz w sekcję poświęconą umiejętnościom. Możesz zaznaczyć także, że łatwo nawiązujesz kontakty z dziećmi i będziesz potrafił zapanować nad rozbrykaną gromadką. Szkoły tańca oferują zajęcia nie tylko dla dorosłych, dlatego Twoja aplikacja zyska dodatkowy walor, jeśli będziesz umiał pracować z kursantami różnych grup wiekowych. Jeśli uważasz, że jesteś kreatywny, także o tym napisz. Jako dowód możesz przytoczyć plany zajęć oraz choreografie, które opracowałeś w swojej wcześniejszej pracy zawodowej. A na koniec – coś, co nie jest wcale najmniej ważne. Pasja do tańca. Musisz kochać to, co robisz, dlatego wykorzystaj ostatnią kolumnę CV (tę poświęconą hobby) by opisać czym się fascynujesz. Obstawiamy, że Twoje zainteresowania będą miały wiele wspólnego z tańcem…

Jeśli taniec tak Cię pochłania, że nie masz czasu zastanawiać się jak poprawnie skonstruować CV, możesz zainspirować się przykładem stworzonym przez naszych ekspertów.

 

Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl