Artykuły

Święta najlepszym czasem na szukanie pracy

5 powodów dlaczego warto szukać pracy w święta:

1. Mniejsza konkurencja. Mało osób szuka pracy okresie okołoświątecznym, bo myślą, że nikt się tym nie zajmuje. Odkładają więc szukanie pracy na listę postanowień noworocznych. Po świętach natomiast praktycznie wszyscy będą mieć na liście postanowień cel - zdobyć wymarzoną pracę. Nadal będzie to stosunkowo dobry czas na szukanie pracy ale konkurencja nieziemsko wzrośnie. Warto więc już w okresie świąt zacząć budować swoją przewagę nad konkurencją.

2. Końcówki budżetów. Niewiele osób o tym wie ale pod koniec roku menedżerowie zatrudniający muszą zrealizować przyznane im budżety. Jeśli tego nie zrobią, pieniądze im przepadną i stracą szansę na zatrudnienie wsparcia. Dlatego jeśli ktoś ma taki niezrealizowany budżet to w okresie świątecznym jego priorytetem może być właśnie rekrutacja. Jednak jak na ironię - w tym czasie brakuje kandydatów.

3. Rekruterzy, mają więcej czasu. Fakt niektórzy wyjeżdżają. Jednak zwykle ktoś zostaje w biurze i ze względu na spowolnienie może mieć więcej czasu na spokojne przejrzenie, porządkowanie skrzynek rekrutacyjnych, spotkania z kandydatami + realizację zadania obsadzenia zabudżetowanych stanowisk czy zleceń.

4. Więcej okazji do spotkań. W czasie świąt są opłatki, imprezy świąteczne, spotkania networkingowe. Można więc na nich spotkać rekruterów i innych pracowników firm. Skorzystaj z okazji i zapoznaj się się nimi.

5. Jesteśmy bardziej otwarci. Okres świąteczny sprawia, że ludzie są  bardziej otwarci. Mamy też pretekst, by zupełnie swobodnie nawiązać kontakt. Wystarczy podejść, by złożyć życzenia. O resztę już łatwiej.
Jak szukać pracy w święta?

    •    Ubieraj się elegancko każdego dnia. Nigdy nie wiadomo kiedy zdarzy się okazja na opłatek czy spotkanie networkingowe. Nigdy nie wiadomo kto z obecnych tam osób może pomóc ci potem w zdobyciu pracy. Pamiętaj, nawet jeśli dana osoba nie może cię zatrudnić to może znać kogoś, kto ma takie możliwości. Bądź gotowy na te spotkania każdego dnia.
    •    Przygotuj kieszonkowe CV. Noś przy sobie wizytówki, a nawet CV. Mi osobiście podoba się pomysł połączenia dwóch funkcji w jedną, czyli stworzenie CV w formie wizytówki czyli kieszonkowego CV (patrz zdjęcie poniżej). W razie gdy ktoś się zainteresuje twoją karierą nie tylko będziesz mieć wszystko pod ręką co może nawet wzbudzisz większe zainteresowanie przez to kreatywne narzędzie.
    •    Chodź na imprezy świąteczne. Sprawdzaj co dzieje się każdego dnia i chodź na wszystkie opłatki, spotkania networkingowe, imprezy świąteczne itp. Jest to świetna okazja by w miłej, niezowbowiązującej atmosferze nawiązać wiele kontaktów zawodowych. Nie od dziś wiadomo, że szukanie pracy przez networking jest jedną z najbardziej efektywnych metod. Aby to działało, wymaga jednak zbudowania relacji - masz świetną okazję, żeby zacząć.
    •    Nawiąż kontakt. Staraj się zapoznać z wszystkimi obecnymi ludźmi na imprezie. Złożenie życzeń jest świetnym pretekstem do podejścia i nawiązania kontaktu. Wykorzystaj okazje i dowiedz się czym zajmuje się osoba, jaka jest. Poproś o wizytówkę i przekaż swoją.
Poznaj się z rekuterami w te święta, bo lepszej okazji nie będzie. Kontakty które nawiążesz mogą zaprocentować nie tylko w tym poszukiwaniu pracy. Mogą zaprocenować w całej twojej przyszłej karierze! Wesołych Świąt z Rekuterami!
 
O autorze: